Konkurs Goldchess.com

Konkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.comKonkurs Goldchess.com

Tak, to już 4 lata Gry na Festiwalu Szachowym w Rewalu. W tym roku firma GlobalGumptionGame zasponsorowała turniej B, stąd nazwa - Goldchess.com, od nazwy portalu.

Gra ewoluuje. W 2009 roku był to ledwie - konkurs sponsorowany, w 2010-11 Chess Elite game, w obecnym roku już na stałe - goldchess.com, dokładnie tak jak szachowy portal Gry.

W tym roku daliśmy graczom troszeczkę odetchnąć. Nie walczyli bezpośrednio z Chess Elite EducationalComputer, tylko mieli za zadanie w wyobraźni znaleźć 4 ruchy po których CEEC kapituluje. Zadanie zostało wyświetlone na dużym ekranie. Niespodziewanie dla mnie, wszyscy natychmiast zaczęli ustawiać sobie pozycje na szachownicach, wszyscy, oprócz ubiegłorocznego zwycięzcy, Piotra Niedbała, któremu wcześniej to wyperswadowałem, uważając że to strata czasu, bo zanim ustawi pozycję, ktoś bystry spojrzy i rozwiąże i który być może przez to stracił szansę na wygranie tego zadania, za co najmocniej Go przepraszam.

Jednak moja teoria poniekąd sprawdziła się, bo po wpatrzeniu się w ekran, jako pierwszy rozwiązał zadanie główny organizator imprezy, arcymistrz Zezulkin. Tyle że, uspokajam, poza konkursem, jako że oficjalnie nie grał.

Natomiast oficjalnym zwycięzcą (nagroda 500zł) został:

  1. Klim Kamil, ranking 2353, (czas rozwiązania-ok. 7 minut).
  2. Kozaczyńska Aleksandra, ranking 1562
  3. Brodowski Piotr, ranking 2436

Podsumowanie

Zadanie było lekko błyskotliwe, z zestawu Geniusroom, Gry, którą otworzymy w tym roku na www.goldchess.com. W rozwiązaniu brało udział 22 zawodników, w tym 4 szachistki.

Inne dane: w grze wzięli udział - jeden arcymistrz, Cyborowski Łukasz (ranking 2546) oraz dwóch IM. Generalnie było w grupie graczy 4 zawodników o rankingu wyższym od zwycięzcy i…aż 15 zawodników o rankingu wyższym od Aleksandry Kozaczyńskiej, która zajęła drugie miejsce. Jest to kolejny dowód że w goldchess.com ranking, ani siła gry nie zapewniają automatycznie zwycięstwa.

Prywatnie - miałem przyjemność rozegrać partię z arcymistrzem Kasparowem /Siergiejem/, którą oczywiście przegrałem. Ale, po partii arcymistrz stwierdził, że wygrał, ale bardzo długo utrzymywała się równa pozycja, co niniejszym podaję wszem i wobec, do wiadomości.

Pozycja zadania i rozwiązanie:

zadanie

1. Whg1+ Kh8
2. Hg3 Hb5+
3. Ke1 Hd7
4. Gxe6

Proszę Państwa, oto zadanie. Szachy uczą piękna, a przede wszystkim logiki i wymagają wyobraźni. Są zatem tak ogólnie, jak i w zabawie goldchess, bardzo logiczne.

Proszę spojrzeć na pozycję zadania. Ono było do zrobienia w pół minuty-minutę. Ruch wieżą 19.Wg1+ jest narzucający się natychmiastowo, od pierwszego spojrzenia. Po odejściu czarnego Króla na h8 /po odejściu na f7 czarne dostają mata 2 ruchy wcześniej, dlatego CEEC gra 19...Kh8/, gramy również oczywiste 20.Hg3 i mamy ustawioną baterię na mata na polu g7. Co mogą, a raczej co muszą zrobić czarne? Otóż muszą dostać się hetmanem na linię siódmą, żeby obronić swojego króla przed matem na g7. Mogą zrobić to tylko tak: 20...Hb5+, 21.Ke1 Hd7 i czarne są uratowane. Ale nie, bo Wy gracie na poziomie Geniusz room!

I, grom z jasnego nieba, 22. G:e6, rzuca czarne na kolana. Oczywiście CEEC jeszcze się broni, poddaje hetmana a potem wieżę przez co mat jest dopiero w 26 ruchu, ale G:e6, przesądza. Dlatego w tym momencie uznałem zadanie za wykonane. I tak naprawdę, ponieważ 3 ruchy były oczywiste i jakby sygnalizowane, w zadaniu tym należało dostrzec tylko 22.G:e6.

Jeszcze raz gratuluję zwycięzcom.

autor